Changeorsell.com ile al, sat, takas yap…

Buy & Sell

Herkese merhaba,

Çok uzun bir aradan sonra yeni bir yazıyla ve yenilenmiş tasarımımla karşınızdayım. Bazılarınızın bildiği, çoğunuzun bilmediği üzere, son iki yıl içinde İstanbul Kadıköy’de Wanted Burger adı altında bir burger restoranı işlettim. 2016 Mart ayında bu girişimimi sonlandırdım ve o günden bugüne kadar geçen süre zarfında kendimi geliştirmek için zamanımı kullandım.

PHP, MySQL, Jquery, Ajax ve CSS konusunda bilgilerimi geliştirmek istiyordum. Bu sebeple kendime bir proje çıkardım ve Changeorsell.com adı altında bu projeyi hayata geçirdim. Bu projede herhangi bir hazır CMS altyapısı kullanmadım. PHP kullanarak, classlar ile üyelik sistemi, ürün ekleme, ürünlere yorum yapma, teklif verme, mesaj atma, favorilere ekleme gibi fonksiyonları siteye entegre ettim. Hazır kaynak kodlarını kullanmadan yaptığım bu proje, ileride web proje yönetiminde bana önemli avantajlar sağlayacak diye düşünüyorum.

Changeorsell.com bir takas ve al-sat sitesi… Kolayca üyelik oluşturup, ilan vermek mümkün. Bu ilanlara teklif yapılabilir. Tamamen ücretsiz, Türkçe ve İngilizce altyapılı… Ayrıca ürün dışında çeşitli hizmetler siteye eklenebiliyor. Herkes kendini bu site üzerinden tanıtabilir.

Her web projesinde olduğu gibi tanıtım ve pazarlama yapmadan sitenin belli bir yere gelmesi imkansız. Şimdilik bu işler için bir bütçem yok. Bundan dolayı siteyi online edip nadasa bırakmış durumdayım. İleride iş hayatına tekrar döndüğümde (ki artık bunun zamanı geldi), bu siteye biraz bütçe ayırıp tanıtım yapabilirim. Ancak o güne kadar sadece keşfedip yararlanmak isteyenler faydalanacaktır.

Benim bir işletmem olsaydı, örneğin herhangi bir ürünün ticaretini yapıyor olsaydım, bu siteye ürünümü ekler ve daha çok kişiye ulaşmak için frekansımı artırırdım. Sonuç olarak tamamen ücretsiz ve diğer sitelerin verdiği online dükkan açma hizmetinden bir farkı yok. Örneğin siz bir hesap oluşturdunuz, profiliniz altında sattığınız tüm ürünleri kullanıcılar görebiliyor. Ya da özel ders veren bir öğretmensiniz ve daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsunuz. Bu siteye kendinizi bir dakika içinde ekleyebilir ve sanal dünyada ve arama motorlarında kendinizi farklı bir kanaldan gösterebilirsiniz.

Sözün özü, ücretsiz, temiz, kullanışlı. Aklı olan yararlanır ve tadını çıkarır…

Görüşmek üzere,
Cemal Alp Solak

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe