Haruki Murakami Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

Ünlü Japon yazar, Haruki Murakami hakkında az bilinen 20 şey hakkında bir video çektim. Listelist.com’da da bununla ilgili bir yazı paylaştım. Bu linkten oradaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Haruki Murakami, içine kapanık biri. Öyle medya önünde durmayı sevmiyor. Birkaç yılda bir röportaj veriyor. Koşmayı seviyor, bir de tabii özgürce yazmayı. Özgürce yazmak derken şunu söylemek istedim. Murakami deadline’lar ile (yani son teslim tarihleri ile) çalışmayı sevmiyor. Yani Murakami, “Ben ne zaman bitti diyorsam, o zaman bitmiştir, beni zorlamayın” diyor.

Eşi Yoko Takahashi Murakami ise ünlü yazarın en büyük destekçisi. Tüm kitaplarını önce o okuyor, değerlendiriyor. Eşi Haruki’ye çok önemli geri bildirimler yapıyor.

Haruki Murakami, bir beyzbol maçında yazmaya karar verdi

Haruki Murakami’nin yazarlık kariyerini bir beyzbol maçına borçluyuz. Bildiğiniz üzere beyzbol tıpkı Amerika’da olduğu gibi Japonya’da da popüler bir spor. İlginç ama öyle. Kendisi de herhalde bu sporu seviyor olsa gerek, 1978 yılında bir beyzbol maçı izlemeye gidiyor. Ve Haruki Murakami’nin orada nasıl olduysa aklına kitap yazma fikri geliyor. Eve gider gitmez de hemen yazmaya başlıyor. Bu maç sırasında gelen ilham da onu kitapları 55’den fazla ülkede satan dünya çapında bir yazar yapıyor.

Eşiyle caz barı işletti

Ünlü yazarın hayatındaki en ilginç olaylardan biri de karısıyla birlikte 7 sene boyunca “Peter Cat” isimli bir caz bar işletmesi. Haruki Murakami, tam bir caz müzik tutkunu. Aslında birçok tarz müzik dinliyor. Engin müzik bilgisi, bize eserlerinde yansıtmayı ihmal etmiyor. Neredeyse her kitabında sürekli olarak müzikten ve şarkılardan bahsediyor. Kısaca Haruki Murakami’nin her kitabından bir çalma listesi çıkar. Kitaplarını okuyorsanız, kitaplarında paylaştığı şarkıları internetten bulup dinlemeyi ihmal etmeyin.

Paraya önem vermiyor, başarısına şaşırıyor

Haruki Murakami, kitapları dünyada milyonlar satmasına rağmen, paraya kıymet vermiyor. O kadar vermiyor ki, bir yıl içinde ne kadar kazandığını dahi bilmiyor. Tüm mali işlerini eşi Yoko’ya bırakmış durumda. Paraya o baksın, ben her gün koşayım, maratonlara katılayım ve kitap yazayım diyor. Yazar, her sene Nobel’e aday gösterilerek, sürekli çok satanlar listesine girerek kendisini kanıtlamış olsa da hâlâ bu başarısına inanmıyor. Bu büyük başarısını kendisi için bir sürpriz olarak görüyor.

Evet, Murakami hakkında diğer detaylar, hazırladığım videoda. Videoyu izlerken, Youtube kanalıma da abone olursanız sevinirim.

Hoşça kalın.

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe