İstanbul’da bir Hippi – bir Paulo Coelho romanı

Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho‘nun son kitabı Hippi’yi okudum ve sizler için değerlendirdim. Çok uzun uzun girmeyeceğim, heyecanı kaçmasın diye fazla spoiler vermek istiyorum. Zaten videoda çektim bununla ilgili, onda da elimden geldiğinde Hippi kitabını anlatmaya çalıştım.

Hippi, birkaç aydır kitapçıların raflarını süslüyor. Beş ayrı renk seçeneği olan kapağıyla dikkat çeken Hippi, Coelho‘nun 1970 yılında başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor.

1970’lerin başında dünyayı kasıp kavuran Hippi akımını hepiniz bilirsiniz. Onlar birer çiçek çocuktu. Dünyayı farklı algılıyorlardı. Savaşlara anlam veremiyorlar, barış ve özgürlük istiyorlardı. Ancak diğer insanlar onları pek sevmiyor, yozlaşmış buluyor, giyim tarzlarını, uyuşturucu dostu olmalarını ve özgür seks felsefelerini eleştiriyorlardı.

Hippi akımının o yıllarda iki önemli merkezi vardı. Bir tanesi Amsterdam‘ın ünlü Dam Meydanı, diğeriyse Londra‘daki Picadilly Circus. Tüm dünyadan gelen gençler buralarda buluşurlar ve birlikte Hippi felsefesine göre vakit geçirirlerdi. En popüler ve merak edilen seyahat rotaları arasında Hindistan ve Nepal‘in başkenti Katmandu da yer alıyordu. Özellikle Budizm dini Hippi gençlerinin ilgi gösterdiği bir felsefeydi.

Paulo Coelgo, 1970'lerde Hippi felsefesinin bir temsilcisiydi.
Paulo Coelho, 1970’lerde Hippi felsefesinin bir temsilcisiydi.

20’li yaşlarında bir Hippi Paulo Coelho

Paulo Coelho, dünyaca ünlü bir yazar olmadan çok önce 20’li yaşlarının başında Hippi akımına kapılmış. Ailesinin ısrarlarına rağmen bir işe girip çalışmak yerine cebindeki az çok parayla yollara düşmüş. Başından bir sürü macera geçmiş. Sonunda Amsterdam’a ulaşmış.

Hippi‘nin hikayesi aslında Paulo Coelho‘nun Amsterdam‘da Karla adlı güzel bir Hollandalı genç kızla tanışmasını konu alıyor. Karla, genç yaşında bir sürü tecrübe yaşamış, yaşadıklarından sıkılmış ve yeni bir macera arayan, hayatını değiştirmek isteyen bir kadın. Hiçbir zaman gerçek aşkı bulamamış ve aradığını Nepal’in başkenti Katmandu‘da bulacağını umuyor. Oraya gitmek istiyor. Ancak tek başına gidecek cesareti de yok. Çünkü bir sürü tehlikeli ülkeden geçecek. O yüzden yanımda bir erkek olsun, beni yalnız bırakmasın, korusun diyor.

Paulo ve Karla‘nın yolları Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda kesişiyor. Orada tanışıp birlikte birkaç gün geçiriyorlar. Bu birkaç günün sonunda Karla ve Paulo birlikte Katmandu‘ya gitmeye karar veriyorlar.

Magic Bus adı verilen bir otobüse biniyorlar. Bu otobüs, Amsterdam‘dan yola çıkıp Nepal‘e kadar gidiyor. Bu uzun yolculuğun ücretiyse sadece 70 dolar. Magic Bus‘a binen ikiliyi, uzun yolculuklarında birçok macera bekliyor. Bir sürü ülkeden geçiyorlar. Elbette yolları Türkiye‘ye düşüyor.

Kitapta en çok bahsedilen yer 1970’lerin İstanbul’u

Kitapta en çok 1970’lerin İstanbul‘una yer verilmiş. Ayrıca Paulo Coelho, Sufizm‘e olan ilgisini de uzun uzun anlatıyor.

Kitabın arka kapağında ise aşağıdaki satırlar yer alıyor:

“1970 yılının Eylül ayında, dünyanın merkezi olma şerefi için yarışan iki mekân vardı: Londra’daki Piccadilly Circus ve Amsterdam’daki Dam Meydanı… 1970 yılının Eylül ayında uçak biletleri ateş pahası olduğundan uçakla seyahat ancak elit kesim için mümkündü. Gençlerden oluşan muazzam bir kitle içinse durum farklıydı. 1970 yılının Eylül ayında dünyaya kadınlar hükmediyordu… Genç hippi kadınlar demek belki daha doğru olur…

1970 yılının Eylül ayında herkesin paranormal güçleri vardı, olmayanlar da sahip olma yolundaydı…

1970 yılının Eylül ayında, yazarlık hayalleri kuran Paulo, özgürlük peşinde dünyayı dolaşırken Karla’yla karşılaşınca ikisinin de yaşamı kökten değişecekti; Peru’nun kayıp şehirleri, Brezilya’nın zindanları, Amsterdam’ın arka sokakları, İstanbul’un çarşıları bir bütünün parçaları haline gelecekti…

Paulo Coelho’nun kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın eseri Hippi, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan barışçıl bir neslin arayış ve dönüşüm öyküsü.”

Hippi beş ayrı kapak rengi seçeneğiyle kitapçılarda.
Kitap beş ayrı kapak rengi seçeneğiyle kitapçılarda.

Hippi kitapçılarda 25 TL

Can Yayınları‘ndan çıkan Hippi, beş ayrı renk kapak seçeneğiyle kitapçılarda 25 TL‘ye satılıyor. İki yüz altmış sayfalık bu kitap Coelho‘nun diğer kitaplarının gerisinde kalsa da deniz ya da havuz kenarında okumak için uygun. Kitapla ilgili çektiğim video tanıtımını bu sayfanın başından veya buradan izleyebilirsiniz.

Mesnevi’den her güne bir hikmet kitabının değerlendirmesini izlemek için tıklayın.

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe