Moda editörleri bloggerlara savaş açtı

Moda Blogger

Son yılların popüler uğraşlarından biri Instagram’da oradan buradan bulunan kıyafetleri paylaşmak ve moda hakkında eğitim olsun, olmasın ahkam kesmek… Elbette bu işi hakkıyla yapan da var, güzelliği sayesinde alıp yürüyen de…

Kendall Jenner

Moda bloggerlarının birçoğunun feed’i, zahmetsizce çekilen fotoğraflarla dolu… Hatta bazıları, oradan buradan bulduğu fotoğrafı kendi çekmiş havası vererek paylaşıyor. Yine de insanlara albenisi olan şeyler paylaştıkları için sayfaları ilgi çekiyor ve takipçi kazanıyorlar.

Bu da onları “influencer marketing” (sosyal medyada etkili kişi pazarlaması), alanında aranılan kişiler haline getiriyor. Bu tarz pazarlama işleriyle ilgilenen ajanslar, bu kişilere çeşitli markaların fotoğraflarını paylaşıp önermeleri için oldukça tatmin edici ödemeler yapıyor.

Hal böyleyken Vogue gibi dünyaca ünlü moda dergilerinin editörleri, her geçen gün bu tarz bloggerlara biraz daha diş bileniyor. Bloggerların moda sektörünü öldürdüğünü savunan Vogue Kreatif Dijital Direktörü Sally Singer, Milano Moda Haftası sırasında şu açıklamayı yaptı: “Saat başı para karşılığı başından ayak tırnağına kadar kıyafeti değiştiren bloggerlar… Lütfen artık durun. Lütfen kendinize başka bir iş bulun. Siz sitilin öldüğünün haberciliğini yapıyorsunuz.”

Vogue.com’un moda haberleri editörü Alessandra Codinha ise moda haftası sırasında bloggerların davranışlarını gülünç ve utanç verici bulduğunu söylüyor.

Sosyal medyada etkili kişiler üzerinden pazarlama hizmeti veren bir ajansın yöneticisi orta düzey moda bloggerlarının paylaşım başına genelde 110 dolar aldıklarını ve 100 kere paylaştıklarında ise  10.000 dolardan fazla para kazandıklarını açıklıyor. Pazarlama ekipleri için sosyal medya içerikleri ve paylaşımları konusunda ortak çalışma olanağı sunan Zaapt adlı servisi hayata geçiren Jenny Woods, 1.3 milyon takipçisi olan bir Instagram ünlüsünün bir içerik için 6104 dollar (5000 Pound) aldığını belirtiyor. Başka bir marka ise Instagram’da 1.2 milyon takipçisi olan bir reality show yıldızına,  sadece bir paylaşım için 20.749 dollar (17.000 Pound) ücret ödemiş.

iSocial isimli sosyal medya ajansının kurucusu Chris Kyriacou göre içerik başına maliyeti belirleyen kriterler şunlar; Etkileşim (engagement) ve sosyal medyada paylaşım yapacak kişinin gerçek değeri…

Bu yılın başında Kardashian kardeşler sadece bir Instagram paylaşımı için yüz binlerce dolar almıştı. Şu an bu aileye bir post girmeleri için ödenen paranın 400.000 dolara ulaştığı belirtiliyor.

Galiba hepimiz sosyal medyada takipçimizi artırmalı ve daha çok etkileşime girmeliyiz. Hadi çalışmaya devam…

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe