PlayStation 4’ün DualShock 4 kolu PC’de nasıl kullanılır?

PlayStation 4 DualShock 4

PlayStation 4‘ün oyun kolu olan DualShock 4 gerçekten oyun oynamayı oldukça zevkli hale getiriyor. Bu oyun kolunu bilgisayarınıza bir program yükleyerek PC oyunları oynarken de kullanabilirsiniz.

PlayStation 4 için özel olarak tasarlanan DualShock 4 oyun kolu, aslında PC’ler tarafından desteklenmez. Ancak biraz uğraşla PC oyunlarında kullanarak oyun keyfinizi artırabilirsiniz. Steam‘den indirdiğiniz oyunları bu oyun kolu ile oynamanız için size tek gereken DS4Windows adında küçük bir programı bilgisayarınıza indirerek kurmak. Oyun kolunu kablosuz olarak kullanmak isterseniz de bilgisayarınızda yerleşik Bluetooth bağlantısı olması gerekiyor. Bilgisayarınızda Bluetooth özelliği yoksa bunu piyasada satılan ucuz dongle‘lar aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

DS4Windows programını indirme ve kurma

Windows işletim sistemindeki mevcut oyunların çoğu Xbox 360 ve Xbox One oyun kollarını işleyen bir ara birim olan Microsoft‘un XInput‘unu kullanır. Dualshock 4 ise XInput komutlarını göndermez. Bu yüzden DS4Windows kullanarak komutları Windows‘un anlayacağı dile çevirmek gerekiyor. Bu program ile oyun kolunun bir Xbox 360 oyun kolu gibi davranmasını sağlıyoruz. Ücretsiz bir program olan DS4Windows‘u çalıştırmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

DS4Windows ile PlayStation 4 DualShock 4 oyun kolunu PC'nizde kullanın
DS4Windows ile PlayStation 4 DualShock 4 oyun kolunu PC’nizde kullanın
  1. DS4Windows web sitesinden programı indirin ve program dosyalarını bilgisayarınızdaki bir klasöre açın.
  2. DS4Windows‘u açın.
  3. DualShock 4 için genel bir oyun kolu sürücüsünün kurulu olduğundan emin olmak için açılır penceredeki talimatları izleyin.
  4. DS4Windows‘u kapatın ve oyun kolunuzu bilgisayarınıza takın.
  5. “Wireless Controller”ın (Kablosuz Denetleyici) yüklenmesini ve aygıt listenizde görünmesini bekleyin.
  6. DS4Windows‘u tekrar açın. DualShock 4, “Controllers” sekmesinin altında gözükmeli ve Status (Durum) sekmesinin altında bir USB simgesiyle belirmeli. Windows size bir Xbox 360 oyun kolu kurduğunu söyleyecek. Bu aslında sizin DualShock 4 oyun kolunuz.
  7. Oyuna başlayın!

DualShock 4‘ü PC’nizle kablolu olarak kullanmak için yapmanız gereken tek şey bu. Kablosuz olarak kullanmak isterseniz, fazladan bir veya iki tane adım var. En kolay yol, DS4Windows‘u yapılandırdıktan ve oyun kolunuzu ilk önce USB üzerinden PC’nize bağladıktan sonra kablosuz ayarları yapmak.

DS4Windows ile PlayStation 4 DualShock 4 oyun kolunu PC'nizde kullanın

DualShock 4 için Bluetooth eşleştirme

Oyun kolunuzu Bluetooth üzerinden PC’nize eşleştirmek için, oyun kolunu kapatıp eşleştirme moduna girmeye zorlamanız gerekir. DualShock 4, PS4‘ünüze kablosuz olarak bağlıysa, PlayStation düğmesini birkaç saniye basılı tutun, “Sound / Devices”ı (Ses / Cihazlar) seçin ve ardından “Turn Off DualShock 4” (DualShock 4’ü kapat) komutuna gelin. Eğer, oyun kolunun ışık çubuğu açık değilse, her şey yolunda.
DualShock 4 kapalıyken, ışık çubuğu yanıp sönmeye başlayana kadar üç saniye “PlayStation” ve “Share” düğmelerini basılı tutun. Bu Bluetooth eşleştirme modunda olduğu anlamına gelir. Saatin yanındaki simgelerin olduğu yerden (System Tray – Sistem Tepsisi) Bluetooth simgesini sağ tıklayın ve “Add a Bluetooh Device” (Bir Bluetooth Aygıtı Ekle)  seçeneğine gelin. “Wireless Controller”ı (Kablosuz Denetleyici) seçin ve eşleşmesini bekleyin.
Bluetooth cihazlarınızın altında bulunan “Kablosuz Denetleyici” ile DS4Windows‘u tekrar açın ve oyun kolunun “Status” durum sekmesi altında bir Bluetooth simgesiyle göründüğünden emin olun. Artık kablosuz olarak bağlı ve Xbox 360 gibi çalışan bir oyun kolunuz var.

Başka ne yapabilirsiniz?

Varsayılan olarak oyun kolunuz bir fare olarak çalışan “touchpad” (dokunmatik giriş ekranı) ile Xbox 360 gibi çalışır, ancak DS4Windows daha fazla seçenek sunuyor. “Profiles” (Profiller) sekmesini tıklayın ve “Default Profile” seçeneğine (Varsayılan Profil) çift tıklayın veya kendi yeni profilinizi oluşturun. Oyun kolunun bir çizim görseli, çeşitli ayarlarla çevrelenmiş olarak görünecektir. Burada fiziksel kontrolleri yeniden düzenleyebilir, farklı şekillerde hareket etmesi  için dokunmatik ekranı ve hareket kontrollerini programlayabilir, ses ayarlarını yapabilir, analog çubukların ölü bölgelerini ve hareket eğrilerini ayarlayabilirsiniz. Işık çubuğunun rengini bile değiştirebilirsiniz.

DS4Windows ile PlayStation 4 DualShock 4 oyun kolunu PC'nizde kullanın

DS4Windows, DualShock 4 cihazınızın PC’nizde iyi çalışmasını sağlamak için birçok seçenek sunuyor. Bu ayarlara girmenize gerek yok çünkü çoğu oyun bir kez ayarladıktan sonra düzgün çalışıyor, yine de bu seçeneklerin olması güzel.

Maalesef ses çıkışı çalışmıyor

DS4Windows, DualShock 4‘ün fiziksel kontrollerini, dokunmatik yüzeyini ve hareket kontrollerini kullanmanıza izin verirken, maalesef kulaklık çıkışını etkinleştirmiyor. Bu, oyun konsoluna bağladığınız bir oyun kulaklığını PlayStation 4‘teki kullanamayacağınız anlamına geliyor. Ne yapalım hiç yoktan iyi değil mi?

YouTube videolarınıza alt yazı eklemenin kolay yolunu öğrenmek için tıklayın.

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe