Tosun Paşa filmine Cem Yılmaz mı yakışır, Şahan Gökbakar mı?

Tosun Paşa

Tosun Paşa, Türk sinemasının efsane filmleri arasında yer alıyor. Nasıl olmasın ki? Şu muhteşem kadroya baksanıza: Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Hikmet Gül, Müjde Ar, Ayşen Gruda, Zihni Göktay ve diğerleri. Yönetmen koltuğunda Kartal Tibet var. Senaryo, Nazım Hikmet‘in eserini uyarlayan Yavuz Turgul imzası taşıyor.

Bu kadar iyi senaryo, doğru oyuncular ve filmin atmosferini tam olarak yansıtan müziklerle bir araya gelince, ortaya asla unutulmayacak bir film çıkması normal. Şahsen ben, 1976 yılında çekilen Tosun Paşa‘yı defalarca izlememe rağmen, televizyonda ne zaman yayınlansa hiç sıkılmadan izlerim. Özellikle, hamamda Adile Naşit ile Hikmet Gül‘ün şarkılı kapışmaları Türk sinemasının en unutulmaz sahneleri arasında görürüm.

Tosun Paşa, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar‘ın bu filmi tekrar çekmek istemesinin haberinin çıkmasıyla yine gündeme geldi. Ben de “Bu film baştan çekilseydi kime yakışırdı?” diye düşündüm. İşte fikirlerim.

Şahan Gökbakar’a Tosun Paşa yakışmazdı

Tosun Paşa Şahan Gökbakar

Şahan Gökbakar filmleri ilgi görüyor mu? Evet. Çok izleniyor mu? Evet. Gişede başarılı mı? Evet. Peki oyunculuk performansı var mı? Bence yok. Senaryolar belli bir seviyenin üstünde mi? Öyle olduğunu düşünmüyorum. Espriler zeka dolu mu? Zeka göremedim. Naiflik var mı? Hiç yok. Peki neden çok izleniyor?

Çünkü, çok izlenmek için iyi sanat yapmaya gerek yok. Halka komik gelecek bir tipleme yaratıp sürekli onun üzerine oynamak, o karakteri olabilecek en saçma kılıklara sokmak, sürekli ona magandalık yaptırmak ve küfür ettirmek yeterli. Ekmek geldiği sürece de bu karakterlere devam edilebilir. Bir filmde adı Recep olur, bir diğer filmde Celal ya da Osman.

Tosun Paşa gibi bir efsane film yeniden yapılacaksa (çekilmeli mi, onu yazının sonunda yazacağım), film kariyeri daha önce yaptığı işlerle o kaliteyi yakalayan ya da o kaliteye az da olsa yaklaşan kişi ve kişilerce çekilmeli. Aksi halde, birçoğunu kaybettiğimiz Tosun Paşa‘yı, Tosun Paşa yapan değerlere büyük saygısızlık edilmiş olur.

Kısaca bu filmden biri ekmek yiyecekse, doğru kişinin Şahan Gökbakar olmadığını düşünüyorum.

Peki Cem Yılmaz Tosun Paşa’ya olur mu?

Tosun Paşa Cem Yılmaz

Gelelim Cem Yılmaz‘a. Filmlerinin Şahan Gökbakar‘ın filmlerine göre daha değerli olduğunu düşünüyorum. G.O.R.A., A.R.O.G. ve Arif vs 216 filmlerindeki Arif karakteri bence Cem Yılmaz‘ı komedi oyunculuğunda günümüz aktörleri arasında ilk sıraya yerleştirir. Ancak, benim en beğendiğim filmleri bunlar değil. Ben Cem Yılmaz‘ın oyunculuğunu Her Şey Çok Güzel Olacak, Hokkabaz, Ali Baba ve Yedi Cüceler, Pek Yakında ve Av Mevsimi filmlerinde çok daha fazla sevdim. Çünkü bu filmlerde absürt komedi oyunculuğu dışında, gerçek bir drama oyuncusu performansı da vardı. Cem Yılmaz, Türk sinemasına sadece oyunculuğuyla değil, senarist, yapımcı ve yönetmenliğiyle de hizmet veriyor. (Şahan da yapıyor diyebilirsiniz tabii ama benim için yapması değil, nasıl yaptığı önemli.) Filmlerinde sürekli rol verdiği diğer oyuncular da oldukça kuvvetli. Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Çağlar Çorumlu gibi oyuncular ve bazı filmlerinde oynayan Mazhar Alanson, Cem Yılmaz filmlerinin başarısında en az ünlü komedyen kadar önemli. Tabii, bu kaliteli ekibi bir araya getirmek Cem Yılmaz‘ın başarısı. Tosun Paşa filmi eğer tekrar çekilecekse, işte böyle kaliteli oyuncuların olduğu bir kadro bu işi üstlenmeli.

Peki Tosun Paşa yeniden çekilmeli mi?

Tosun Paşa

Tosun Paşa‘nın telif haklarını elinde bulunduran Arzu Film‘in sahibi ve Ertem Eğilmez‘in oğlu Ferdi Eğilmez adı verilerek basında bir haber çıktı. Haberde, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar‘ın Tosun Paşa‘yı yeniden çekelim diye Eğilmez‘e teklifte bulunduğu, ancak kendisinin babasının filmlerinin yeniden çekilmesine karşı olduğu bilgisi yer alıyordu. Haberden bir gün sonra Ferdi Eğilmez, haberi yalanlayarak iki ismin de kendisine teklifte bulunmadığını ve hakkı verildiği taktirde filmin yeniden çekilmesine sıcak baktığını belirtti. Peki, Tosun Paşa yeniden çekilmesi gereken bir film mi?

Cevap veriyorum. Doğru şartlar, doğru oyuncular ve doğru yönetmen bir araya gelirse, Tosun Paşa‘nın mirasına yakışacak bir performans ve özen gösterileceğinden emin olunabilirse bu film yeniden çekilebilir. Dünyada birçok film, aradan 30-40 yıl geçtikten sonra yeniden çekilebiliyor. Yeni çekimler de başarıyı yakalayabiliyor. Uzun uzun saymak istemiyorum, Google’da yeniden çekilen filmler diye aratırsanız zaten onlarca film görürsünüz.

Ancak, bu film sadece ticari kaygılar taşıyarak, doğru şartlar oluşmadan ve doğru isme teslim edilmeden çekilmeye kalkarsa, ortaya çıkan tam bir fiyasko olacaktır. Bu da Yeşilçam ustalarına karşı saygısızlık olur.

Toparlamak gerekirse, Tosun Paşa yeniden çekilecekse emanet edilecek doğru isim Cem Yılmaz‘dır. Şahan Gökbakar değil. Bu film yeniden çekilmek zorunda da değil, ancak çekilmesinde kendi adıma bir mahsur görmüyorum. Tabii, ben sadece olayı yorumlayan biriyim ve hatta Tosun Paşa, Cem Yılmaz tarafından çekilirse, oldukça iyi bir iş ortaya çıkacağını düşündüğümü de belirtmeden geçemeyeceğim.

En iyi yabancı diziler için bu listeye bakın.

Yorum ekle

Bir Yorum Yazın

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe