Yeşim Salkım üstüne medya analizi

Yeşim Salkım

Merhaba herkese,

Uzun süredir yazmıyordum. Ancak bugün bir değişiklik yapayım dedim.  Beni bunca zaman sonra yazmaya teşvik edense yukarıda fotoğrafı bulunan Yeşim Salkım oldu. Neden mi?

Çünkü bu hanımefendi dün gece Okan Bayülgen’in Disko Kralı programına katıldı. Uzun zamandır kendisini ekranlarda görmüyordum, iyi de oluyordu. Salkım Hanım, yeni bir albüm çıkarmış ve bu albümündeki süper (!) bestelerin tanıtımını yapmak için Bayülgen’in programına çıkmış. Buraya kadar her şey normal!

Yeşim Salkım
Yeşim Salkım

Programa çıktığından beri bir sinir harbi içinde olan Yeşim Salkım, “Bir olay çıkarsam da stüdyoyu terk etsem” ertesi gün tüm haber siteleri, medya siteleri ya da gazeteler beni yazar mı diye içinden düşündüğünden olsa gerek sonunda olayı patlattı ve ortamı gerip programın içine ederek düşündüğü eylemi gerçekleştirdi.

Buna sebep olarak da Serdar Ortaç’la Okan Bayülgen’in sürekli dalga geçmesini gösteren Salkım, orada bulunmayan kişiler hakkında bu tarz yorumlar yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

Peki bu Salkım Hanım, daha önce bu tarz polemiklere girip kendisine uzatılan mikrofonlara karşı, o an orada bulunmayan insanlara laf sokan kişi değil miydi? Peki aynı Salkım Hanım daha önce neredeydi de şimdi avukat oldu.

Cevap basit: Bu Salkım Hanım, muhteşem albümüne büyük Türk bestecisi Serdar Ortaç’tan 2 şarkı almıştı. Albümüne şarkı aldığı kişiyle dalga geçilmesi onu gerdi ve de zaten program başlar başlamaz agresif bir tutum sergilediği için de kendine yakışanı yaptı ve stüdyodan çekip gitti. İyi de yaptı, daha fazla izlemeye tahammülüm kalmamıştı çünkü.

Şimdi bu konuyla ilgili benim diyeceklerim ise şunlar:

 1. Bir kişi hakkında konuşmak için, ya da dalga geçmek için onun o ortamda olması gerekmez. Okan Bayülgen, ünlü Türk bestecisi Serdar Ortaç’la yıllardır dalga geçmektedir. Çünkü Serdar Ortaç yaptığı bestelerle kimi insanlar tarafından beğenildiği kadar kimi insanlar tarafından da komik ve basit bulunmaktadır. Müziği müzik olarak dinleyen ve 2 aylık şarkılara prim vermeyen, kulak sahibi insanlar için de yaptığı müzik ve yazdığı sözler “basit”ten fazlası değildir.
 2. Okan Bayülgen dalgasını milyonların izlediği bir programdan geçmektedir ve kimseye arkadan vurmamaktadır.
 3. Serdar Ortaç bu dalgalara, eleştirilere kendisi cevap verebilir, ya da bir suç var diyorsa, gider hakkını mahkemede arar.
 4. Okan Bayülgen uzun yıllardır, bu tarz programlar yapmaktadır ve tarzını bile bile Salkım Hanım bu programa katılıp sonra da bir olay çıkarıyorsa bu durumda suçlu aranıcaksa bu Bayülgen değil Salkım’dır. Çünkü, baştan beğenmediği tarzda bir programa katılmama hakkı her zaman kendisinde saklıdır.
 5. Okan Bayülgen, yıllardır medyadaki rezaletlere, şarkıcıyım diye geçinen tiplere tepki göstererek önemli bir görevi yerine getirmektedir. Peki Salkım Hanım bu güne kadar neler yapmıştır, bu halka ne vermiştir ki, Bayülgen’e “Ağzına ayar çek” lafını söylemeyi kendisinde hak bulmaktadır.
 6. Umut ediyorum ki, bir gün bu insanlar tamamen medyadan temizlenecek ve televizyona gerçekten hak eden insanların çıkarıldığı bir medya ortamı çıkacaktır.
 7. Bu kirli medyada Bayülgen, yaptığı programlarla ender güzel işleri çıkarmaktadır. Bu nedenle ben kendisini izlemeye ve beğenmeye sonuna kadar devam edeceğim.

Bu yazı burada sona erdi…

3 yorum

Bir Yorum Yazın

 • Şükür kavuşturana be Koçero! Helal bu Yeşim Salkım’a ki bir yazını daha okuduk:)
  programı izlemedim ama anattığın hadise sıradan medya taktik ve stratejilerinden biri gibi görünüyor. bana göre Okan Bayülgen bu işte mağdurdur demek için yeterli veri de yok üstelik… sonuçta hepsi de ekmeklerini medyadan kazanıyorlar.
  ayrıca medyanın bu insanlardan temizlenmesi ve televizyona sadece hak eden insanların çıkması dileğine katılıyorum ama gerçeki bulmuyorum. gerçekçi olup imkansızı isteyebiliyorum ama:)
  sevgiler…

 • Merhaba Yıldıray,

  Özlediğine sevindim… 🙂 Okan en azından bu düzene dur demek gerektiğini söyleyen ve yıllardır rezaletleri önümüze koyarak bu ucuzluklara tepki gösteren bir kişi. O sebeple medyadan kazanıyor belki ama yaptığı programda en azından bir sorumluluk duygusuyla hareket ediyor. Çok fazla televizyon izleyen biri zaten değilim ama benim bildiğim bu eleştiriyi sık sık yapan başka bir program yok. Ben de Okan’ı izlemeyi zaten bu yüzden seviyorum, mualif ve duruşu olan bir tarzı olduğu için.

  Sevgiler…

 • Bir de şu yönden bakın: Okan Bayülgen programında eleştiriyor da eleştirdiği ismi programına çağırdığı zaman eleştirmiyor. Yeşim Salkım’ın biraz da buna kızdığından…

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe