Snapchat, yayıncıları için e-Ticaret olanağı sunmaya başladı

Snapchat

Snapchat, kullanıcıların Discover platformundaki Snap Store‘da gezindikleri sırada gördükleri ürünleri kolayca satın almasını sağlayan bir özellik test ediyor.

Ünlü sosyal medya uygulaması Snapchat’in yayıncılar için sunduğu Discover bölümündeki kanallarının iki tanesi e-Ticaret seçeneğini test etti. Sosyal medya şirketi, bu yeni özelliğiyle kullanıcıların ürünleri hızlıca kaydırarak, Şubat ayında piyasaya sürdüğü uygulama içi alışveriş bölümü olan Snap Store’dan satın almasına olanak sağlıyor.

Snap Store, şu an şapka, tişört ve ünlü sosisli sandviç lensinin oyuncağı gibi çeşitli ürünler satıyor. Öyle görülüyor ki, Snapchat’in uygulama içinde başlattığı e-Ticaret mağazası için çok daha büyük hedefleri var.

Snapchat Snap Store ile e-ticaret yapmaya başladı.

Snapchat bakalım ne kadar komisyon talep edecek?

Bugüne kadar uygulama içindeki Discover bölümünde yer alan iki yayıncının, bu yeni e-Ticaret özelliğini test ettiğini söylemiştim. Şu an test süreci devam ettiği için şirket satışlardan herhangi bir komisyon ücreti almadı. Firmanın, e-Ticaret sistemi üzerinden yapılan satışlardan ne kadar komisyon talep edeceği konusundaysa henüz bir bilgi yok.  Ancak bugüne kadar benzer aracı firmaların yüzde 5 ila 10 arasında satıştan komisyon aldığını biliyoruz. Şirketin en az bu oranlarda bir komisyon yüzdesi belirleyebileceğini düşünebiliriz. Bakalım şirket, Snap Store ile uygulaması üzerinden yapacağı e-Ticaret faaliyetleriyle aradığını bulacak mı? Bunu zaman gösterecek.

E-Ticaret kan kaybetmeyi durduracak mı?

Snapchat ilk çıktığında o güne kadar olmayan bazı özellikleri kullanıcılarına sunduğu için epey popüler olmuştu. Hatta Twitter’ın aktif kullanıcı sayısını hızla geçmiş, Facebook ve dolayısıyla Instagram’ın da epey panik yaşamasına neden olmuştu. Ancak sosyal medya devleri, bu yeni tehdide karşı gardlarını çabuk aldılar. Ve uygulamalarına “Hikayeler” bölümünü, Snapchat’inkilere benzer kamera efektlerini ve çeşitli lensleri eklediler. Hatta Whatsapp bile buna sessiz kalmadı. O da içeriklerin belli bir süre sonra otomatik olarak silindiği ve listede bulunan herkese gösterilebilen hikayeler bölümünü devreye aldı. Milyonlar, hatta milyarlarca insanın halihazırda kullandığı bu uygulamalar, Snapchat’in kullanılmasını biraz gereksiz kıldı ve kullanıcılar hızla Snapchat’ten uzaklaştı.

Aktif kullanıcı sayısındaki bu düşüş şirketi biraz ürkütmüş olacak ki, firma gelirini artırmak için e-Ticaret ve benzer faaliyetlere yönelmeye başladı. Bakalım bu e-Ticaret hamlesi, şirketin kan kaybetmesinin önüne geçebilecek mi?

2 yorum

Bir Yorum Yazın

  • Instagram did steal a lot of Snapchat users….that was the reason why Facebook bought Instagram because Snap Inc refuse to sell to Facebook and Facebook wants to maintain dominance in the social media world. Snap is coming up with so innovative stuff though such as Snap video calling that can accommodate up to 16 persons along with the E-commerce feature you talked about in the article. i love Snap, so does a lot of young individuals….really wanna see it stay around a lot longer.

Cemal Alp Solak

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 2004 Mezunu, Eski Gazeteci, blogger, iletişim ve dijital pazarlama uzmanı... PHP ve WordPress sevdiği konular...

Bumerang - Yazarkafe